Zdjęcia te umożliwiają bardzo dokładną diagnostykę wad ortodontycznych oraz precyzyjne planowanie leczenia ortodontycznego.
Zdjęcie cefalometryczne to metoda obrazowania części twarzowej czaszki, która uwidacznia zarówno struktury kostne, jak i skórę badanego. Dawniej, żeby na zdjęciach pokazać zarys ciała pacjenta obrysowywano nos, usta i brodę papką barytową.
Zdjęcia cefalometryczne wykonywane są wg ustalonych procedur ustawiania głowy pacjenta, dlatego są badaniami powtarzalnymi oraz posiadają stałe powiększenie, które zwykle wynosi 10%. Zdjęcia te służą do oceny i pomiarów dla celów ortodoncji i protetyki stomatologicznej.
Badanie cefalometryczne wykonywane jest na specjalnej przystawce, która jest częścią aparatu pantomograficznego.
![](images/cefalo3.jpg)
Głowa pacjenta unieruchomiona jest w kraniostacie, który składa się z pary uchwytów usznych, przytrzymujących głowę poprzez otwory słuchowe zewnętrzne oraz z pojedynczego uchwytu, zakładanego na nasadę nosa.
Nasz cyfrowy aparat pantomograficzny z przystawką do wykonywania zdjęć kefalometrycznych, zgodnie z ustawą, podlega comiesięcznym testom podstawowym, m.in. testuje się osiowość wiązki, rozdzielczość, powtarzalność ekspozycji etc.
Zdjęcie jest wydawane Pacjentowi na płytce CD w ciągu około 10 min. Do jego wykonania konieczne jest skierowanie od lekarza.